Kurgusal Karakterler

Garfield, çizerliğini Jim Davis'in yaptığı bir çizgi karakterdir. Karikatür ilk kez 19 Haziran 1978 tarihinde yayınlanmış ve hayatımızdaki yerini almıştır. İlk yayın tarihi olan 1978'den bu yana teknolojik gelişmelerle birlikte Garfield bir çok animasyon filde yer almıştır. Bu sebeple Garfield'ı sinema ve televizyon dizilerine ait bir karakter olarak görme yanılgısına düşülebilir, ancak garfield tam anlamıyla bir karikatürdür öyle ki 2007 yılında yapılan bir sayımda Garfield 2580 gazetede yer almış ve Guinness Rekorlar Kitabına "en çok yayınlanan karikatür karesi" olarak girmiş ve tarihe geçmiştir.

Add a comment

Gandalf, J.R.R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninin önemli bir kesitini anlattığı Yüzüklerin Efendisi adlı fantastik üçlemesindeki en önemli karakterlerden biri olan kurgusal karakterdir.

Gandalf, bir İstari ya da Orta Dünya Büyücüsüdür. Ölümsüz Topraklarda Gandalf, Olórin adlı bir Maia ruhuydu ve Rüyaların Efendisi Namo'nun bahçelerinde yaşıyor ve sık sık Merhametli Nienna'yı ziyaret ediyordu.

Güneşin Üçüncü Çağının 1000. yılında Istari ya da Orta Dünya'ya gönderilen 5 Büyücüden biri olmak üzere seçildi. Batı dillerinde Gri Gandalf, Elf dilinde Mithrandir ya da "gri gezgin", Cüce dilinde Tharkûn ve Harad dilinde de Incánus adıyla tanınıyordu. Dış görünüşü, büyük bir pelerin ile sivri uçlu bir şapka giymiş ve elinde bir asa taşıyan, sakallı yaşlı bir adam biçimindeydi. Add a comment

Tam adıyla, Dr. Emmett Lathrop "Doc" Brown, Geleceğe Dönüş serisindeki kurgusal bir karakterdir. Karakter, serinin 3 filminde de canlandırıcısı olan Christopher Lloyd ile özdeşleşmiştir. Dan Castellaneta tarafından seslendirilen karakter, seriye göre ilk zaman makinesi olan DeLorean'in mucididir. Karakterin görünümü ve tavırlarının Albert Einstein'dan ilham alındığı söylenebilir. Dr. Emmett Brown, Empire dergisinin 2008 yılında yayınladığı Tüm Zamanların En İyi 100 Film Karakteri (The 100 Greatest Movie Characters of All Time) listesinde 76. sırada yer almıştır. Add a comment

Kaptan Jack Sparrow, Gore Verbinski tarafından yönetilen Walt Disney yapımı Karayip Korsanları film serisinde Johnny Depp tarafından canlandırılan kurgusal bir karakterdir. Serinin ilk filmi olan Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti ile tanındı, ardından devam filmi olarak Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı ve Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu filmlerinde ortaya çıktı. Ayrıca Sparrow adına yazılmış bir çocuk kitabı bulunmaktadır; Karayip Korsanları: Jack Sparrow, bu kitapta Jack'in çocukluk dönemleri anlatılmaktadır. 2006 yılında Walt Disney Park'da, filmden esinlenilerek Karayip Korsanları temasını içeren bir bölüm yapılmıştır. Üstelik bu karakter çok sayıda video oyununda yer edinmiştir. (Örn.Pirates of the Caribbean Online) Add a comment

Darth Vader, Yıldız Savaşları (Star Wars) serisinin orijinal üçlemesi* ve serinin çekilen son filmi Sith'in İntikamı filmlerinde yer alan Yıldız Savaşları karakteri.
Filmlerde giysinin içindeki hâli David Prowse tarafından canlandırılmış ve James Earl Jones tarafından seslendirilmiştir. Jedi'ın Dönüşü filminde maskesiz hâli oyuncu Sebastian Shaw tarafından canlandırılmıştır. 2005'de çekilen son film olan Sith'in İntikamı’nda ise Hayden Christensen bu rolde yer almıştır.
Vader, Amerikan Film Enstitüsü tarafından hazırlanmış olan AFI's 100 Years…100 Heroes and Villains listesinde sinema tarihindeki en önemli üçüncü kötü karakter olarak yer almıştır.

Add a comment

Dr. Hannibal Lecter, Thomas Harris'in yazdığı kitap serisindeki kurgusal karakterdir. Red Dragon kitabıyla ilk kez ortaya çıkan bu kurgusal karakter zeki bir psikiyatris ve kanibalist seri katildir.

İlk film olan Manhunter'da Red Dragon kitabından uyarlanmıştır ve filmde Lecter'ı Brian Cox canlandırmıştır. 2002 yılında yine bu kitaptan uyarlanan ikinci bir film uyarlaması daha çekilmiştir. Bu filmde karakteri Anthony Hopkins canlandırmıştır. Kendisi daha önce The Silence of the Lambs(1991) ve Hannibal(2001) filmlerinde bu karakteri canlandırmıştır.

Add a comment