Sağlık

EMZİRİRKEN SİGARA İÇMEK BEBEK İÇİN ZARARLI MI?


DOĞUMDAN SONRA SİGARA İÇMEK BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?


Doğumdan sonra ve lohusalık döneminde sigara kullanmak, gebelikle ve bebekle ilgili bir takım problemlere neden olabilir. Gebelik sırasında sigara kullanmanın zararları hakkında bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu yazıda doğumdan sonra lohusalık döneminde ve sonrasında emzirme süreci boyunca sigara içmenin bebek sağlığı üzerine etkileri özetlenmiştir.

Sigara içerisindeki maddeler süte geçer mi?
Sigara içen annelerin bebeklerini emzirme konusunda daha başarısız oldukları, daha kısa süre emzirdikleri ve süt miktarının, süt kalitesinin daha kötü olduğu bir gerçektir (kaynak). Sigara içen anneler daha erken emzirmeyi kesip ek gıdalara geçmektedir. Bunun dışında merak edilen bir konu da sigaradaki zararlı maddelerin ve nikotinin anne sütüne geçip geçmediğidir. Yapılan araştırmalarda sigara içen hatta sigara içilen ortamda bulunan (pasif içici) annelerin sütünde nikotin ve diğer maddelere rastlanmıştır (kaynak). Bu nedenle emziren annelerin sigara kullanması bebek için zararlıdır, sigaradaki zararlı maddeler bebeğe de geçmektedir. Emzirme döneminde sigara içen annelerin bebeklerinde huzursuzluk, kusma, kolik (gaz) ağrıları daha sık görülmektedir. Sigara anne sütünün tadını ve kokusunu değiştirebilmektedir, bu nedenle bazı bebekler emmeyi reddetmektedir.

Emzirirken sigara içen annelere bebeğe anne sütü yerine mama veya hazır süt vermeleri önerilmez çünkü bu nedenle bebeği anne sütünün faydalarından mahrum bırakmak ona daha büyük zarar verecektir. Yani formül mamalarda beslemektense sigara içerken emzirmek daha az zararlı kabul edilmektedir.

Emzirirken sigara içen annelere öneriler:
- Sigara içmenin üzerinden ne kadar çok vakit geçerse sütteki nikotin miktarı o kadar azalmaktadır, bu nedenle sigara içtikten hemen sonra bebek emzirilmemelidir. Bir araştırmada anne sütünde nikotin yarılanma ömrü ömrü 97 dakika bulunmuştur (kaynak). Sigara içtikten en az 1-2 saat sonra bebeğin emzirilmesi bebeğin daha az zarar görmesini sağlayacaktır.
- Evde ve arabada bebeğinizle aynı ortamda sigara içmeyin, başkalarının da bebeğin yanında sigara içmesine izin vermeyin. Pasif sigara içimi bebek açısından son derece zararlıdır, solunum yolu hastalıkları ve daha ciddi problemler meydana gelebilir.
- Gün içerisinde mümkün olduğunca az sayıda sigara içmeye çalışın.
- Emzirirken bir yandan sigara içmek asla yapılmaması gereken bir davranıştır. Bu esnada bebek hem anne sütü aracılığıyla hem havadaki dumandan zararlı maddelere çok yüksek oranda maruz kalacaktır.
- Sigara içtiğiniz odayı ve arabanızı havalandırın.
- Sigarayı bırakma danışma hatları ile iletişime geçin.

Add a comment

kahvaltiGrip virüsü, kuvvetli bir virus ve gribe yakalanmamak için kuvvetli bir bünye gerekir. Gripten korunmak için vücudun direncini artırmak, bunun için de kaliteli beslenmek şarttır.. Kaliteli beslenmek demek yalnızca sağlıklı gıdalar seçmek değil, öğünlere de dikkat etmek demektir.

Add a comment

kuru-yemisEnerji, enerji içecekleriyle değil, gerçek gıdalarla alınır… İşte o besinlerden bazıları

Baharda çoğumuz yorgunluk çekeriz ve enerjik olmak için çeşitli yöntemler deneriz. Ancak bu yöntemler uzun süreli değil. Beslenme Uzmanı Dina Aronson, özellikle 20- 49 yaş arası kadınların enerjiden yoksun olabileceğini söylerken, sağlıklı beslenerek enerji alınabileceğini belirtti.

Kafein: Kahve bir süreliğine size enerji verir ama bir süre sonra bu enerji tükenir. Yani enerji almak için kahve içmeyin

Add a comment

dis-beyazHer ne kadar reklamlar öyle demese de diş bakımının en önemli yolu beslenmeden geçer. Muhakkak koruyucu etkisi olan bakımlar da önemlidir fakat tüm bedenimiz için geçerli olduğu gibi dişlerimiz ve kemik sistemimizin de içten beslenmesi için aldığımız gıdaların gerekli içeriğe sahip olması şarttır. İşte diş ve dişeti sağlığınız için önemli besinler ve faydaları;

Add a comment

Sınav sistemi ile çerçevelenmiş eğitim ortamlarında öğrencilerde stres kaçınılmazdır. Öğrenilenlerin ölçüm kaynağı olarak sınavlar kaçınılmaz olarak vardır. Dersleri öğrenme süreci, iyi bir okul kazanma ancak sınavlardan alınacak netice ile belirlenir. Bu durumda öğrenciler sınavı kazanmak adına büyük bir istek duydukları gibi sınavı kaybetme konusunda da aşırı bir kaygı duyarlar. Peki ne yapıp bu stresi aşacak, nasıl başarılı olacak öğrenciler? İşte bir kaç basit ipucu;

Add a comment

Doğal yaşam ve tedavi yöntemleri denilince akla önce uzak doğu gelir. Örneğin Çin'de özellikle yaşlı Çinliler yanlarında sürekli bardak tipi termoslarda sıcak su veya çay taşırlar. Kışın soğuk günlerde, hatta bunaltıcı yaz sıcaklarında bile hep sıcak su içerler. Çin restoranlarına gittiğinizde de masanıza ilk gelen bu hafif çayımsı sıcak su'dur.

Add a comment