Güncel

Stres, çok duyduğumuz, herkesin hayatı boyunca karşılaştığı bir durumdur. Kişinin çevreyle uyumunu bozar ve kapasitesini zorlar. Herkes streste olup olmadığını anlayabilir. Stresi tanımlamak gerekirse, bireyin kendisini rahatsız eden bir ortamda organizmanın verdiği cevaptır. Vücut, stresli halde her duruma aynı tepkiyi vermez. Yani güzel bir olayla da karşılaşsa, kötü bir olayla da karşılaşsa her iki duruma da adaptasyon (uyum) göstermek zorundadır.

Stressiz bir insan yoktur. Çünkü insanlar çevrede olup bitenlere tepki verirler. Eğer stres hiç yoksa kişi tepki veremez. Çünkü enerjisi yoktur. Bu da ölüm demektir. Bu yüzden stres hayatın bir parçası olarak kabul edilmektedir. Bunun tam tersi bir durumda, yani aşırı streste de insan yaşayamaz. Çünkü aşırı bir şekilde enerjisini sarfetmektedir. Bu yüzden olması gereken düzeyde stres olmalıdır.

Add a comment

Inception Filminden de Bildiğimiz Uyku Sırasında Düşme Hissi: Hypnic Jerk

Bu hissi hepiniz biliyorsunuz.

Yatarsınız, uykuya dalmak üzereyken o da ne? Kendinizi rüyanızda yüksek bir yerden ya da merdiven basamağından düşerken bulursunuz. Fakat bu düşüşten kurtulmanız, kendinizi kurtarmanız gerekiyor. Ama başaramadınız ve BUM! Panik oldunuz ve hızlı bir hamleyle kendinizi uyandırmayı seçtiniz; yatağınızda deli gibi sıçradınız.

Yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin. Yaşıyorsanız tebrik ederiz. Nur topu gibi bir ‘’hypnic jerk’’ünüz oldu. Güle güle kullanın.

Peki bu düşme hissinin kökeni ve esas nedeni ne?

Add a comment

Yıllar içinde değişen yeme alışkanlıklarımız ile artık nasıl eti çiğneyemiyor, bunun yerine kıyılmış köfteyi tercih ediyorsak, ki kıymada yapılmış hileleri de peşinen bünyemize almış oluyoruz.

Add a comment

Yıllardır birikenlerin arasından bu sabah içimden geçenler, siz güzel insanlarla paylaşmak istedim.
-----------------------------------------------------------------------------

Add a comment

"Sizce şair aşağıdaki .... da ne anlatmak istemiştir?" yazılır, "Bizce ne anlatmıştır bilin bakalım!" diye okunur.

Eğitim sistemimiz içinde aslında sizin düşüncelerinizi değil, kendi düşüncelerini size sorup, onların fikirlerini sizin kendi fikriniz sanmanız yanılsaması üzerine kurulmuş bir tuzak.

Add a comment

Alt Kategoriler