Bitkiler Hakkında

meyve-webHangi meyvenin sebzenin mevsimi ne zamandır? Meyve Sebze nasıl seçilir nasıl saklanır? Bunları bilmek için Dede olmak şart değil, yazımızı okuyun yeter :-)

Enginar
En iyi zamanı: Mart-Mayıs
Sıkıştırdığında tiz bir ses çıkaran; yaprakları üstünü sıkı sıkı kapatan ve koyu yeşil renkteki enginarları seçmelisin.

Saklama: Buzdolabında poşet içinde beş güne kadar saklayabilirsin.

Add a comment

cilek-webFransız düşünür Bernard le Bovier de Fontenelle’nin 100 yaşına dek sağlıklı yaşam sürmesinin kaynağı olarak gösterilen, Latin şairler Ovide ve Virgilius’a övgü dolu şiirler yazdıran, İsveçli bitki bilimcisi Linne’nin gut hastalığını yenmesinde büyük rol oynayan çilek, Şili’de keşfedilip oradan da Fransa’ya getirilmiş. Aslında yaban, sürüngen ve yayılan bir bitki çilek. Koyu yeşil, mat, kenarları tırtıklı bileşik yaprakları var. Bembeyaz minik çiçekleri önce minik yeşil meyve haline dönüşüyor. Güneşin sıcaklığıyla, vakti tamam olunca kızarıyor meyveler. Ormanlık alanlarda yetişen yabani çilek, miniminnacık ; ama tam bir lezzet kapsülü!

Add a comment

Okaliptus Mersingillerin bir alt grubu olup takriben 600 civarında çeşidi mevcuttur. Okaliptus yaklaşık olarak 20-70m boyunda gövdesi grimsi gümüş renkte odunu ise kırmızıdır ve üzerinde ara sıra çıkıntıları bulunmaktadır.

Taze yaprakları gövdeye yapışık, mavimsi yeşil renkte geniş mızrak şeklindedir. Çiçeklerin kupa ve taç yaprakları yoktur , oldukça çok sık tüylüdür. Meyveleri çok sayıda tohum taşıyan kapsüller halinde oluşur.

Add a comment

Zedaçal, zencefilgiller familyasından dikine yükselen, çok yıllık bir bitki türüdür. Yaprak sapları iki bölümden oluşmaktadır.

Birinci kısmı gövdeyi saran kısım ve ikinci kısım gövdeden ayrılan kısımdır , takriben bir metre uzunluğa sahiptir.

Yaprakları 50-80cm uzunluğunda 20-40cm eninde oval şekilde, kenarları dalgalı, ortada ana damar ve ondan paralel olarak uzanan yan damarlar bulunmaktadır.Ayrıca koyu yeşil renklidir.

Add a comment

Tüylü laden (Cistus creticus) , ladengiller (cistaceae) familyası içinde yer alan, 1 metreye kadar boylanabilen sık dallı, herdem yeşil bodur bir çalı türüdür. Genç sürgünleri biraz daha kaba tüylüdür.

Uzunluğu 2-5 cm'ye ulaşan oval-eliptik yapraklar uzun saplıdır ve sürgünlere karşılıklı olarak dizilmişlerdir. Üst yüzü seyrek alt yüzü sık tüylüdür.

Add a comment