Uluslara Özgü

SS, açılımı Schutzstaffel olan Türkçe: koruma timi manasına gelen ve önceleri Hitler'in kişisel muhafızlığını yapmak üzere kurulan birliklerin adıdır. İlk kurulduğunda, polis görevi yapan silahlı parti militanlarından oluşan SS 'ler, Toplama kampları kurulup, Himmler1 tarafından bunların yönetiminden SS'i sorumlu tutulunca iki ana gruba ayrıldı.

Bunların ilki, Waffen-SS türkçesiyle “Silahlı SS” örgütüydü, bu örgüt artık askerî bir yapı almıştı. Ordudan geçmiş subaylar tarafından yönetiliyordu. 1942 yılından sonra askerlik yükümlüsü gençler de burada görev yapmaya başladığı için “parti muhafızı” vasfını kaybetti, normal birliklerden bir farkı kalmadı.

Add a comment

Her yaştan Rus Kadınına hitap edebilen modelleri bulunan geleneksel Rus Halk Kıyafetidir.

Sarafan ismi ilk kez 1376 yılında kullanılmıştır. 20.Yüzyılda günlük hayatta sadece düz sarafanlar yazlık kıyafet olarak giyilmektedir. Klasik sarafanlar ise orta ve kuzey Rusyada köy kesimlerinde halen kullanılıyor olsa da bu kıyafetler artık daha çok halk şarkılarına eşlik eden halk dans gruplarının kullandığı folklorik bir kostüm olmuştur.

Sarafanlar, genellikle korse ile birlikte kullanılan ince askılı uzun bir elbise formunda idi. Üst kısımda kullanılan korse vücuda normalde olduğundan daha küçük bir üçgen şekli vermekteydi. Eskiden günlük giyim için kullanılan daha çok siyah renkte sarafanların yanında özel günler için kullanılan çiçekli ve daha farklı motifler barındıran sarafanlar da vardı. Add a comment

Matruşka, Rus yapımı bir oyuncak bebek türüdür. Ahşap el yapımı olan bebekler ortasından açıldığında başka bir bebek çıkar, onu açtığınızda yine başka bir bebek çıkar. Bu şekilde tek anne figürünün içerisinde iç içe yerleştirilmiş beş veya yedi bebekten oluşur.

Matruşka bebeklerin 1890 yılında Moskova yakınlarında bulunan Abrentsevo Malikanesi'ne ait Çocuk Eğitim Atelyesinde doğduğu iddia edilmektedir. Birçok meşhur ve yetenekli Rus sanatçı, yerel oymacılar ile birlikte Abrentsevo Malikanesi'nin sahibi Mamontov’un atölyesinde çalışmaya başlarlar. İsmini çok beğenilen bir bayan olan Matrioska'dan aldığı söylenir. Add a comment