Genel Kültür

insanlikBu fotoğraf, 1900'lü yılların başında, Belçika Kralı II. Leopold’un Afrika’daki sömürgelerinden biri olan Kongo’da, bir din adamı tarafından gizlice çekilmiş. Fotoğraftaki adam, kendisi gibi köle olan ve yeterince kauçuk toplayamadığı için cezalandırılan 5 yaşındaki kızının kesilen sol eli ve sağ ayağına bakıyor.

Add a comment

Edward-Murphy1917 doğumlu Edward Murphy ABD Hava Kuvvetlerinde 1949’da roketler üzerinde deney yapan mühendislerden biriydi. İnsan üzerinde ivmelenmenin etkilerini inceliyordu. Deneyde insan tepkileri ölçülüp değerlendirilecekti. Sensörler bir yapıştırıcı ile vücuda monte ediliyordu. Bu sensörlerin iki takılış şekli vardı. Bunlardan biri doğru, diğeri yanlış takılış şekliydi. Görevlilerden birinin, takılması gereken 16 sensörün hepsini de yanlış takmayı becermesi üzerine Murphy çok kızdı ve geçmişte kullandığı kendi karamsarlık sözlerine bir tanesini daha ekledi.

Add a comment

otenaziÖtenazi veya Ötanazi; Sözlükte "iyi ölüm, güzel ölüm, kolay ve rahat ölüm" anlamına gelen "ötenazi" terim olarak; iyileşmesi imkânsız bir hastalığa yakalanmış ve dayanılmaz acılar içerisinde kıvranan bir kişinin hayatını, kendi veya kanunî temsilcisinin isteği üzerine, acı vermeyen bir yöntemle sona erdirilmesine denir.

Ötenazi iki kısma ayrılır:

Add a comment

volvo-bilmiyorsanogrenVolvo Group dünyanın önde gelen araç ve endüstriyel motorlar üretimi yapan İsveçli firmasıdır.

Volvo'nun yaptığı üretimler arasında TIR, otobüs, otomobil, iş makinesi, deniz motoru ve endüstriyel motorlar yer almaktadır.

Volvo Cars ise 1999'da İsveçli Volvo Group tarafından Ford Motor Company'ye, ardından 2010 yılında Çin'li Geely'ye satılan ve sadece binek araba ve SUV üreten bir otomobil markasıdır.

Bunun dışında Volvo Group, uçak endüstrisinden finans sektörüne kadar geniş bir alanda faaliyet gösteren bir holdingdir.

Add a comment

yakamozYakamoz genel kanının aksine bir doğa olayı değil bir canlı türüne verilen addır.

Latince ismi "Noctulica Milliaris" olan bu canlılar; denizlerin ateş böcekleri gibidir.
Plankton sınıfına üye olan yakamozlar vücutlarında "Limunisans" isimli bir maddeyi barındırırlar ve herhangi bir dış uyaranın kendilerine değmesi sonucunda parlamaya başlarlar. Çok küçük boyutlarda canlılardan olan plankton sınıfına üye Yakamozlar sürüler halinde yaşadığından bu uyarılma sonucunda parlamaları uzun mesafelerden gözlemlenebilir.

Add a comment

BMWBMW, (Bayerische Motoren Werke AG) [Türkçe: Bavyera Motor Fabrikaları A.Ş.], Alman, otomobil, motosiklet, motor ve bisiklet üreticisi. BMW ayrıca, Mini ve Rolls-Royce, otomobil şirketlerinin sahibidir.

Şirketin sloganı ve resmi kurumsal dili İngilizcedir. Sloganı "Sheer driving pleasure" (Gerçek Sürüş Keyfi) 'dir. Bu sloganla, ünlü Alman teknolojisini ve AR-GE'deki kendine güven vurgulanmaktadır.

Add a comment