Genel Tarih

srebrenitska-webSrebrenitsa Katliamı, 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)'nda Srpska Cumhuriyeti Ordusu'nun Srebrenitsa'ya karşı giriştiği Krivaya 95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995'te yaşanan ve en az 8,372 Boşnak'ın Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasindaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır.

Add a comment

cerberus-kerberus-bilmiyorsanogrencomKerberus yunan mitolojisinde anlatıla gelen bir karakterdir. Asıl yazım şekli "Cerberus"dur.
Kerberus Hades’in, bir başka ifadeyle cehennemin bekçisi olan vahşi, üç başlı bir köpektir.
Bu canavar Kerberus’un asıl görevi, Hades’in yeraltındaki dünyasında bulunan ahlaksız ve kötü ruhları ait oldukları yerde tutmak ve bunların, iyinin ve doğrunun kol gezdiği Özgür Dünya’ya kaçmalarını engellemektir. Add a comment

Roma İmparatoru Jül Sezar, ünlü "Geldim, gördüm, yendim" sözünü, Pontus asıllı Basforos Kralı II. Pharnake ile şimdiki Tokat’ın Zile ilçesinde yapılan Zela savaşı sonunda söylemiştir.
Galip gelen Sezar, Roma Senatosu’na yolladığı mektupla savaşın neticesini bu şekilde bildirir: "Geldim, gördüm, yendim." (Orj. Veni, Vidi, Vici)

Add a comment

Mira Krallığı Batı Anadolu'da Arzava Kralığının Hitit İmparatorluğu tarafından yıkılması ile ortaya çıkan yarı özerk yerel krallıklardan biridir (yaklaşık M.Ö. 1315-1190).

Başkentlerinin Apasa (sonradan Efes -Ephesos, Ephesus-) olduğu yakın geçmişteki bulgularla kesinleşmiştir. Bu konuda Selçuk ilçe merkezinde yer alan ve uzun yıllar Efes antik kenti’nin son kurulduğu yer olarak bilinen Ayasuluk Tepesi’nde 1990 yılından beri Efes Müzesi Müdürlüğü/Pamukkale Üniversitesi işbirliği ile yürütülmekte olan kazılar özellikle önemli veriler ortaya koymuştur. Add a comment