Genel

solvay-webSolvay Konferansları, her üç yılda bir düzenlenen, fizik ile kimya alanlarında çözümlenmemiş konuları ele alan konferanslardır. 
Tarihte düzenlenen ilk fizik konferansı olarak bilinen 1911 Solvay Konfransı, Hendrik A. Lorentz'in başkanlığında Brüksel'de toplandı. Radyasyon ve Kuantum konulu konferansta iki ayrı yaklaşıma (klasik fizik ve kuantum kuramı) yer vermenin yarattığı sorunlar ele alındı. Katılımcılar arasında en genç fizikçi Albert Einstein'dı. Marie Curie ve Henri Poincaré konferansta yer alan diğer önemli isimlerdi. 

Add a comment

biyofizik-dna-webAdolf Eugen Fick : Difüzyon yasasını buldu, kardiyak çıkışı formülize etti.

Alan Hodgkin ve Andrew Huxley : Sinir impulslarını doğuran iyon akımlarının matematiksel teorisini geliştirdiler.

Allan Cormack ve Godfrey Hounsfield : Bilgisayarlı tomografiyi geliştirdiler.

Balaji VN : Bilgisayarlı biyoloji üzerinde yoğunlaştı.

Benoit Roux, Mikhail Volkenstein, Reyaz Dogonadze ve Zurab Urushadze : Enzim katalizinin birinci kuantum-mekaniksel modelini açıkladılar.

Add a comment

meyve-webSevdikleriniz için meyve ikram etmek istediğinizde şık sunumlarınızla büyülemek ister misiniz?
Yıldız, kalp, şeklinde sunulan meyvelerle gözlere  hitap edebilirsiniz...


Ananas, elma, karpuz,kavun, şeftali gibi sert sayılabilen meyveleri kurabiye kalıplarıyla keserek hayal gücünüzün yardımı ile mükemmel görsel şölenlere imza atabilirsiniz.

Ayrıca  meyvelerinizin kararmasını önlemek için limonlu suya batırıp çıkarmanızı tavsiye ederim :)         Şık meyve sunumları ;

Add a comment

GÜNEŞ NE KADAR SICAKTIR?

Güneş’in Sıcaklığı Derece olarak 6000 dış yüzeyinde, içindeki sıcaklık ise onikimilyon derecedir. GÜNEŞ Dünyaya en yakın yıldızdır ve 8 ışık dakikası (149.6 milyon km) uzaklıktadır. Bu aynı zamanda güneşe baktığımızda onun 8 dakika önceki halini görüyoruz demektir. 700.000 km yarıçapı ve 15 milyon K çekirdek sıcaklığı göz önüne alındığında H-R diyagramına göre G2 türünden cüce yıldızlar sınıfına girer. Güneş sisteminin Samanyolunda Oort Bulutundan oluştuğu sanılmaktadır. ( C ile K dönüşümü +/- 273 ile yapılır)

Güneş manyetik bir alana sahip olan, dönen ve çekirdeğinde enerji üreten bir gökcismidir.
Add a comment

Meteoroloji Nedir?

Meteoroloji; kısaca atmosfer bilimidir. Yunanca "meteoron" kelimesinden adını almıştır ve gökyüzünde olan olaylar anlamına gelmektedir. Eski yunanlılar bulutları, rüzgarları ve yağmuru anlamak ve birbirleriyle ilişkilerini tespit etmek için rasat yapmışlardır. Onlar için hava durumu önemliydi, çünkü hava çiftçilerin ürün yetiştirmesini, denizcileri ve denizde seyahat edenleri etkiliyordu. Bugün çevremizde, atmosferdeki değişim ve olaylardan dolayı bizleri etkileyen daha ciddi ve önemli hava olayları vardır. Gezegenimizdeki atmosferin davranışları ve etkisi gibi, zor ve karmaşık konulara çözüm bulmalıyız.

Eski Bir Bilim Dalı

Aristo'nun meteorolojinin babası olduğuna inanılmaktadır. Aristo "meteorologica" adlı eserini M.Ö. 340 yılında yazmıştır. Aristo'nun yağmur, dolu fırtınası ve bazı hava parametrelerine ait görüşlerinin bir kısmı doğru, çoğu ise yanlıştır. Bu zamandaki diğer düşünürler gibi Aristo da mantık ve sebep yoluyla doğruya ulaşacağına inanıyor ve dünyadaki doğal olayları anlamak için rasat yapılmasına ihtiyaç olmadığını düşünüyordu. Add a comment

Meteoroloji, atmosferde meydana gelen hava olaylarının oluşumunu, gelişimini ve değişimini nedenleri ile inceleyen ve bu hava olaylarının canlılar ve dünya açısından doğuracağı sonuçları araştıran bir bilim dalıdır.

Meteorolojik olaylar, insanoğlunun yaşamını ilk çağlardan itibaren etkilemiş, insanlar günümüze kadar dünya atmosferinde olup biten olayların nedenlerini zamanın koşullarına göre inceleyip araştırmışlardır. Bu amaçla da çeşitli gözlem ve incelemeler yaparak hava olaylarını önceden tahmin edebilme yollarını bulmaya çalışmışlar, bunların olumlu etkilerinden faydalanma, olumsuz etkilerinden de kurtulma ve korunma yollarını aramışlardır.

Add a comment